Kolajen Neden Bu Kadar Faydalı?

Kolajen vücudumuzda çok fazla bulunan bir protein çeşididir. Pek çok farklı alt tipi de bulunmaktadır. Kolajenin takviyesinin kullanılması vücut için önemlidir. Peki kolajen neden faydalı , bu kadar faydalı olmasını oluşturan etken nedir? Sizler için kolajeni bu yazımızda daha yakından inceledik.

Vücuttaki varlığının artması ile daha sağlıklı bir yaşam sağlanır. Bunun yanında saç ve tırnak sağlığı için de kolajenin miktarı önemlidir. Hatta cilt sorunlarından kalp hastalıklarına kadar pek çok durum için kolajenin varlığı gereklidir.

Kolajenin ciltte fazlaca bulunduğu bilinmektedir. Yaşlanma sonucu vücutta kolajenin miktarında azalmalar oluşur. Bu durum sonucunda da hasara açık yapıya sahip olursunuz.

Cildin elastikligini kaybetmesi ile kırışıklıklar oluşur ve yaşlı bir görünüm meydana gelir. Kolajenin takviyesinin yapılması ile cilt daha sağlıklı, esnek, pürüssüz ve parlak olur ve nem dengesi de düzelir. Bu sayede genç bir görünüm elde edilir.

Takviyesinin alınması ile yaşlanma karşıtı durumlar gerçekleşir.  Bu sebepten dolayı özelllikle günümüzde cilt için takviye kullananların sayısı oldukça fazladır. Serumlar, haplar ya da tozlar gibi pek çok farklı formu bulunan kolajenin kullanımı sayesinde yaşlanma süreci yavaşlar.

Kas Yapısı için önemli olan bir proteindir ve takviyesinin yapılması ile kas kütlesinin artırılması sağlanabilir. Düzenli olarak kullanılması ve bunun yanında egzersizlerin yapılması ile kas kütlesinin artışı gözlenebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Toz halinde kullanılan takviyeler için söylenilen ölçüye göre sıvının içerisine karıştırılarak tüketimi gerçekleştirilir. Bu takviyede hidrolize kolajeni vücudumuz rahatça emer ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

Toz Kolajen

Kolajen sayesinde kıkırdak üretimi uyarılır. Kıkırdaklar ise kemikleri aşınma durumuna karşı korur. Ayrıca eklemlerin esnek ve rahat bir şekilde hareket etmesi için önemlidir.

Doğamız gereği yaşımız ilerler. Bu doğrultuda yaşlanma ile birlikte kolajenin miktarında da azalma meydana gelir. Azalan kolajenler kıkırdak dokusunu zayıflatır.

Kıkırdak dokusu zayıfladığı zaman eklemdeki kemikler zarar görmeye başlar. Bu durum sonucunda eklemlerin yapısı boğulur ve hareketler kısıtlı hale gelir. Sonuç olarak eklemlerde ağrılar meydana gelir.

Kolajenin takviyesinin yapılması sonucu eklem ağrıları ve rahatsızlıkları azaltılabilir. Bu sayede daha rahat hareket yeteneği kazanılabilir. İlerleyen yaşlarda görülen eklem hastalıklarından olan osteoartritin oluşması konusunda da takviyelerin olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Kolajenin takviyesinin yapılmasının kalp sağlığı açısından da olumlu olduğu bilinmektedir. Ancak takviyeler düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanım sonucu;  damar tıkanıklığına yol açan  yüksek kolesterolün oluşması, damar sertleşmesi durumu gibi faktörlerin oluşumunu engellemek için önemlidir.

Kolajenin takviyesinin faydaları arasında damar tıkanıklığının önlenmesi ve kalp damar hastalıklarının oluşmasını engellemesi durumu bulunmaktadır. Ayrıca koroner arter hastalığının ve kalp krizi gibi rahatsızlıkların oluşumunun önüne geçilebilir.  Pek çok farklı formu bulunan kolajenin takviyesinin kullanımı önemlidir.

Saç sağlığı konusunda da oldukça önemli olan kolajen takviyesinin düzenli olarak kullanımının yapılması gereklidir. Bu sayede kaybedilen kolajenler vücuda geri kazandırılır ve oluşabilecek başka sorunlarda ortadan kalkmış olur.

Saçların beyazlaması ve yıpranması gibi durumlar da yine kolajenin miktarının azalmasından dolayı oluşur. Bu durumda kolajen antioksidan gibi davranır ve saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu sayede saçlarda beyazlama ve yıpranma gibi durumların ortadan kalkması sağlanır.

Kolajenin takviyesi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir yan etkisinin oluşması durumu gerçekleşmemiştir. Kolajenin takviyesinin kullanılmaya başlanmadan önce içeriğine dikkat edilmesi gerekir.

Pek çok formu bulunan ve kullanımının yaygınlığı sebebi ile hangi tür kolajenin kullanılmasının daha doğru olduğu konusu merak edilmektedir. Tam da bu noktada isteklerinize uygun ve doğru içeriklere sahip olan COLLAGENIN markamızın ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

COLLAGENIN;  kolajen, vitamin c ve  kara mürver içeren toz yapıda olan bir takviye edici gıdadır. İçerisinde sığır kolajen peptitleri, kara mürver ve c vitamini bulunmaktadır. Dozajını  aşamadan ve damak zevkinize göre kullanabilirsiniz. Sitemiz üzerinden hemen sipariş vererek sağlığınız için gerekli olan ve vücudunuzun ihtiyacını karşılamak için kolajen takviyesini almaya başlayabilirsiniz.


Leave a comment