Kolajen Özellikleri Nedir?

Kolajen denilince aklımıza ilk gelen şey cildimizdir. Aslında en çok kullanım alanlarından olan bir başka alan ise kemik, eklem sağlığıdır. Kemik ve eklem sağlığı açısından etkileri büyük ve önemlidir. Bununla beraber kolajenin bir çok özelliği bulunmaktadır.

Kolajen, bağ dokunun %30 luk kısmını oluşturmaktadır. Tüm vücudumuzda derimiz, tendon, bağ dokumuz, diş, eklem, tırnak, saç ve kemiklerimiz ve göz de dahil olmak üzere  çoğu organın yapısında bulunmaktadır. En önemli özelliği ise dokulara destek olmaktır. Bunun yanında doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına da yardımcı olmakla görevlidir.

Dünyada yapılan çalışmalara göre kolajenlerin kalp ve damar sağlığında,  sinir sistemi rahatsızlıklarında ve  hafıza problemleri konusunda etkilerinin olumlu yönde olduğu belirtilmiştir.  Kolajenin üretim hızı yaş ilerledikçe yani  20’li yaşlara geldikten sonra azalmaya başlar. Bu azalmalar sonucunda ise  vücudumuzda eksiklikler oluşmaya başlar ve hastalıklar meydana gelir.

Dışarıdan alacağımız gıdalar sayesinde kolajenin miktarını artırmak mümkündür fakat etkisini gösterebilmesi için fazla oranda tüketmek gerekir. Almamız gereken bu besinlerin bazılarının kalorisi de yüksek olması durumu yararlı bir çözüm yolu olarak görülmemektedir.

Bu durumda kolajen peptitler alındıktan sonra emilerek kana geçer ve kandan hücrelere taşınır. Ardından burada  kolajenin sentezini uyarmaya başlar. Sonuç olarak da daha fazla kolajenin üretilmesi  sağlanır. 

Kolajenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

-Eklem ağrılarının hafifletilmesine yardımcı bir proteindir.
-Cilt sağlığı konusunda önemli etkileri olduğu bilinmektedir.
-Yaşa bağlı olarak kas kütlesi kaybı yaşanır. Bu durumda olan kişilerde kas büyümesine ve gücünün artmasına yardımcı olan bir protein görevi görür.
-Osteoporoz gibi kemik bozukluklarının oluşma riskini azaltmaya yardımcı olan proteindir.
-Beyin, kalp ve bağırsak sağlığı açısından kilomuzun kontrol altına alınmasına ve saç ve tırnakların sağlıklı kalması konusunda yardımcıdır.
-Ateroskleroz gibi kalp rahatsızlıkları oluşumu riskini azaltma konusunda  yardımcı olur.

Temel kolajen tipleri:

Tip 1 kolajen:

Vücudumuzda bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 türde olan kolajenden oluştuğu bilinmektedir. Demetlenmiş  hâlde ve sıkı bir yapıda iplikçik şeklinde bulunurlar. Dişlerin, kemiklerin, tendonların, derinin ve  fibröz kıkırdağın yapısının kurulmasında görevleri büyüktür.

Tip 2 kolajen:

Bu kolajenin ise  fiberleri, Tip 1’e göre daha gevşek bir şekilde bulunur. Eklemlerde bulunan elastik kıkırdağın yapısında yer alır.

Tip 3 kolajen:

Damarların, organların ve kas yapılarının yapısını oluşturan kolajen türüdür.

Kolajen üretimini arttıran besinler nelerdir?

Vücudumuz için önemi büyük bir protein olan kolajenin yeterli kadar ve iyi kalitede üretilmesi sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Yeterli C vitamini alınması kolajenin sentezi için gereklidir çünkü C vitamini vücudumuzda kolajen üretiminde rol oynar. Bakır minerali ise üretilen kolajenin düzenlenmesinde görev alıyor.

Kolajenin dokuya sağlamlık verdiği bilinmektedir. Bu konuda da  gereken bağ oluşumlarında bakırın büyük etkisi bulunmaktadır.  Dolayısıyla bakırın yeterli miktarda tüketilmesinin de gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Yaş ilerledikçe vücutta kolajenin üretimi azalır. Daha kalitesiz kolajenler üretilmeye başlanır. Bunun sonucunda cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bir yandan da kıkırdak dokusu da zayıflar. Eklemlerle ilgili problemler görülebilir. Bu yüzden kolajen kullanmak çok faydalıdır. Takviyesinin yapılması önemlidir ve günümüzde kullanımı yaygınlaştığı için pek çok markanın kolajen takviyesi için ürünleri bulunmaktadır.

Durum böyle olunca da hangisinin kullanılmasının daha doğru olduğu konusu merak edilmektedir. Tam da bu noktada isteklerinize uygun ve doğru içeriklere sahip olan COLLAGENIN markamızın ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

COLLAGENIN;  kolajen, vitamin c ve  kara mürver içeren toz yapıda olan bir takviye edici gıdadır. İçerisinde sığır kolajen peptitleri, kara mürver ve c vitamini bulunmaktadır. Dozajını  aşamadan ve damak zevkinize göre kullanabilirsiniz. Sitemiz yada pazaryerleri üzerinden hemen sipariş vererek sağlığınız için gerekli olan ve vücudunuzun ihtiyacını karşılamak için kolajen takviyesini almaya başlayabilirsiniz.

Leave a comment